טרום סוכרת סימנים ומניעה

טרום סוכרת סימנים ומניעה של סכרת

רופאים מתייחסים לאנשים מסוימים כמי שיש להם סוכרת טרום-סוכרת או סוכרת גבולית כאשר רמות הסוכר בדם נמצאות בדרך כלל בטווח של 100 עד 125 מיליגרם לדציליטר (מ"ג / ד"ל). בטווח הארוך מה שקובע הוא מדד A1C המאפשר להגדיר את רמות הסוכר בשלושת החודשים האחרונים שלפני הבדיקה.

טרום סוכרת סימנים ומניעה

טרום סוכרת סימנים ומניעה פיקסביי

 

לעומת סוכרתיים שאובחנו כחולים במחלה , ישנו פלח אוכלוסייה המוגדר במצב של טרום סוכרת . אנשים אלו נמצאים בסיכון לפתח סוכרת מסוג 2, למרות שהם בדרך כלל לא חווים את הסימפטומים של סוכרת מלאה.

גורמי הסיכון לסוכרת מסוג 2

עודף משקל כרוני במשך שנים לרוב בשל תזונה לקויה והיעדר פעילות גופנית מומלצת
היסטוריה משפחתית של חולי סוכרת
רמות גבוהות של כולסטרול רע
לחץ דם גבוהה והיסטוריה של לחץ דם גבוה במשפחה

אם רופא המשפחה של קופת חולים מזהה כי פציינט סובל מבעיות סוכרת, הוא ימליץ לך להבדק במרפאת סוכרת ולפגוש תזונאית , לאמץ אורח חיים בריא עם התעמלות – כל האלמנטים שמאפיינים אמצעים למניעת מחלת סוכרת בישראל.

איך מתפתחת סוכרת באדם בריא לכאורה

לכל אדם יש מטען גנטי . המטען הזה יכול לחזות , בשילוב סביבת חיים וצורת עבודה את הסיכוי שבעתיד הוא לא יוכל להמשיך לייצר מספיק אינסולין בכדי לכסות כמה גלוקוז שהוא אוכל . במצב כזה הלבלב אינו מסוגל לעמוד בדרישות המוגברות, ועודף הסוכר בדם מתחיל להסתובב בדם וגורם נזק. חלק מהנזקים מצטברים לאורך זמן ולכן קשה מאד לשכנע אנשים לשנות את צורת החיים או את התזונה.

הקשר בין לחץ דם וטרום סוכרת

הפסקה הבאה נכונה גם לגבי חולי סוכרת או מי שמצליח לשמור על מחלת סכרת מאוזנת. מומלץ להפחית את נזקי המחלה ולמנוע אותה!  לחץ דם גבוה. הידוע גם בשם יתר לחץ דם הוא אחד ממאפייני מחלת הסוכרת ויש לטפל גם בו במסגרת הטיפול בטרום סוכרתיים . הנה כמה טיפים להורדת לחץ דם :

  • פעילות גופנית מבוקרת על ידי רופא משפחה או מאמן כושר מוסמך
  • אימוץ תפריט שעבר בקרה של דיאטנית מוסמכת של קופת החולים שלך
  • הורדת כמות המלח והנתרן , חטיפים מזון מתועש ותשונה לא סדירה
  • אכילת ירקות במהלך היום מוסיפה לגוף מינרלים ווטימנים חשובים המסייעים לו להתמודד עם סוכרת וטרום סוכרת

הכתבה אינה מחליפה ייעוץ אישי מקצועי המתחייב על פי חוק