היפוגלקמיה

היפוגליקמיה

 

מה זה היפוגליקמיה?

היפוגליקמיה הינה מצב בו רמת הסוכר בדם נמוכה מדי. היא מופיעה לרוב אצל חולי סוכרת בעקבות הזרקת כמות גדולה מדי של אינסולין לדם. תפקיד האינסולין הוא לעזור לסוכר (גלוקוז) להספג מהדם לתאי הגוף. כמות גדולה מדי של אינסולין גורמת לרמת סוכר נמוכה מדי בדם. מצב זה עלול להביא לתופעות פיזיות מסוכנות.

בעבר היו ערכים מוחלטים לקביעת היפוגליקמיה (מתחת ל-70 מ"ג/ד"צ) אבל כיום מבינים בקהילה הרפואית כי מצב של היפוגליקמיה שונה מאדם לאדם. כלומר, תסימנים של היפוגליקמיה יכולים להופיע אצל אדם אחד בערכים של 70 ואצל אדם אחר בערכים של 90-100.

  

סימנים להיפוגליקמיה

סימני היפוגליקמיה הנפוצים ביותר הם:

  • תחושת חולשה
  • דופק מואץ
  • טשטוש ראיה
  • רעד וחוסר מנוחה
  • הזעת יתר
  • בחילות ותחושת חולי
  • רעב

אצל חולי סוכרת שאינם מטופלים כראוי, סימני היפוגליקמיה יכולים להגיע לתחושת בלבול, חוסר יכולת לבצע מטלות מסוימות ודיבור לא ברור. אם לא מטפלים בתסמיני היפוגליקמיה אלו, המצב הבריאותי עלול להתדרדר במהירות ולהגיע למצב של אובדן הכרה וסכנת חיים.

היפוגליקמיה בהריון

אצל נשים בהריון החולות בסוכרת מסוג 1 או סוג 2, יש סיכון גדול יותר להיפוגליקמיה. בעקבות שינויים הורמונליים במהלך ההריון הגורמים לחוסר איזון של רמת אינסולין בדם, היפוגליקמיה יכולה להופיע.

היפוגליקמיה ריאקטיבית

היפוגליקמיה ריאקטיבית או תגובתית היא תגובה חריפה של היפוגליקמיה, המופיעה מספר שעות לאחר ארוחה עתירה בפחמימות. הפחמימות גורמות לשחרור כמות גדולה של אינסולין שממשיך גם לאחר עיכול הפחמימות. רמת אינסולין גבוהה בדם גורמת לתסמיני היפוגליקמיה. היפוגליקמיה ריאקטיבית יכולה להופיע אצל אנשים שלא מוגדרים כחולי סוכרת ויכולה גם להיות סימן לקדם סוכרת או סוכרת חבויה.

איך מטפלים בהיפוגליקמיה?

הטיפול הראשוני בהיפוגליקמיה הוא אכילת משהו מתוק כמו קובית סוכר, תמר או כמה צימוקים כדי לעלות את רמת הסוכר בדם. כאשר היפוגליקמיה מופיעה בתדירות גבוהה, כדורי גלוקגון יכולים לעזור לשחרר גלוקוז ממאגרי הגוף לתוך מערכת הדם.

ניתן למנוע היפוגליקמיה, בהרבה מקרים, על ידי שמירה בקפדנות על רמה מאוזנת של סוכר בדם. דיאטה מתאימה ומספיק פעילות גופנית יעזרו מאד להגיעה למצב מאוזן.

חולי סוכרת הסובלים מתופעת היפוגלקמיה ייתכן וזכאים לפיצוי מביטוח לאומי . לקבלת ייעוץ ראשוני חינם אודות מימוש זכויות ביטוח לאומי לחולי סוכרת השאיר פרטים באתר

תגובות ושאלות יתקבלו בברכה. פניות בנושא מימוש זכויות ניתן להשאיר בתיבת הקשר הזו בהעברת הפנייה לאתר הפונה מאשר קבלת דיוור חוזר מהאתר

טופס צור קשר
* indicates required field