היפוגלקמיה

היפוגליקמיה ערכי סוכר גבוהים בדם מה זה  היפוגליקמיה?

איך נקרא המצב שבו ערכי הסוכר בדם נמוכים יתר על המידה?. היפוגלקמיה הינה מצב בו רמת הסוכר בדם נמוכה מדי. היא מופיעה לרוב אצל חולי סוכרת בעקבות הזרקת כמות גדולה מדי של אינסולין לדם. תפקיד האינסולין הוא לעזור לסוכר (גלוקוז) להיספג מהדם לתאי הגוף. כמות גדולה מדי של אינסולין גורמת לרמת סוכר נמוכה מדי בדם. מצב זה עלול להביא לתופעות פיזיות מסוכנות.

המספרים שצריך להכיר היפוגליקמיה סימנים וערכים 

בעבר היו ערכים מוחלטים לקביעת היפוגליקמיה (מתחת ל-70 מ"ג/ד"צ) אבל כיום מבינים בקהילה הרפואית כי מצב של היפוגליקמיה שונה מאדם לאדם. כלומר, תסמינים של היפוגליקמיה יכולים להופיע אצל אדם אחד בערכים של 70 ואצל אדם אחר בערכים של 90-100.

עוד באתר מתכונים לשבועות חלי ממן טיפים לחג מתכון חלבי

סימנים לרמת סוכר נמוכה היפוגלקמיה

סימני היפוגליקמיה הנפוצים ביותר הם:

  • תחושת חולשה
  • דופק מואץ
  • טשטוש ראיה
  • רעד וחוסר מנוחה
  • הזעת יתר
  • בחילות ותחושת חולי
  • רעב

אצל חולי סוכרת שאינם מטופלים כראוי, סימני היפוגליקמיה יכולים להגיע לתחושת בלבול, חוסר יכולת לבצע מטלות מסוימות ודיבור לא ברור. אם לא מטפלים בתסמיני היפוגליקמיה אלו, המצב הבריאותי עלול להתדרדר במהירות ולהגיע למצב של אובדן הכרה וסכנת חיים.

מה הסימנים למצב של היפוגליקמיה בהריון

אצל נשים בהריון החולות בסוכרת מסוג 1 או סוג 2, יש סיכון גדול יותר להיפוגליקמיה. בעקבות שינויים הורמונליים במהלך ההריון הגורמים לחוסר איזון של רמת אינסולין בדם, היפוגליקמיה יכולה להופיע.

היפוגליקמיה ריאקטיבית

היפוגליקמיה ריאקטיבית או תגובתית היא תגובה חריפה של היפוגליקמיה, המופיעה מספר שעות לאחר ארוחה עתירה בפחמימות. הפחמימות גורמות לשחרור כמות גדולה של אינסולין שממשיך גם לאחר עיכול הפחמימות. רמת אינסולין גבוהה בדם גורמת לתסמיני היפוגליקמיה. היפוגליקמיה ריאקטיבית יכולה להופיע אצל אנשים שלא מוגדרים כחולי סוכרת ויכולה גם להיות סימן לקדם סוכרת או סוכרת חבויה.

איך מטפלים בהיפוגליקמיה?

הטיפול הראשוני בהיפוגליקמיה הוא אכילת משהו מתוק כמו קובית סוכר, תמר או כמה צימוקים כדי לעלות את רמת הסוכר בדם. כאשר היפוגליקמיה מופיעה בתדירות גבוהה, כדורי גלוקגון יכולים לעזור לשחרר גלוקוז ממאגרי הגוף לתוך מערכת הדם.

ניתן למנוע היפוגליקמיה, בהרבה מקרים, על ידי שמירה בקפדנות על רמה מאוזנת של סוכר בדם. דיאטה מתאימה ומספיק פעילות גופנית יעזרו מאד להגיע למצב מאוזן.

חולי סוכרת הסובלים מתופעת היפוגלקמיה ייתכן וזכאים לפיצוי מביטוח לאומי . לקבלת ייעוץ ראשוני חינם אודות מימוש זכויות ביטוח לאומי לחולי סוכרת השאיר פרטים באתר

תגובות ושאלות יתקבלו בברכה.

* indicates required field
CAPTCHA


Refresh