דל נתרן

דל נתרן

טיפים לצריכת מזון דל נתרן הגוף שלנו זקוק למעט מלח כל יום אותו הוא משיג באמצעות מזון דל נתרן  בפועל מזמן לנו התפריט המודרני והמזון המהיר כמויות נתרן מזיקות שצריכתן לאורך זמן יוצרות בעיות בכלי הדם ומחקרים מראים כי 2.3 מליון אנשים בשנה נפטרים כתוצאה מצריכת יתר שלמלח והנזקים הנגרמים ללב ולגוף האדם. מזון דל במלחים נקרא מזון דל נתרן וכעת נציג 5 טיפים כיצד לאכול בריא לאכול טעים ולצרוך מזון דל נתרן.

משרד הבריאות הישראלי אף הזהיר מספר פעמים מפני צריכה גבוהה של נתרן שגורמת ליתר לחץ דם,  מחלות לב וכלי דם, אי ספיקת כליות ועוד. אז למה לי מלוח עכשיו . בואו נתחיל

5 טיפים לצריכת מזון דל נתרן 

1 המעיטו באכילת מזון מעובד

מזון מעובד מצליח לשמור על טריות יחסית הודות לחומרים משמרים ולמלח ששומר אותו לאורך זמן ראוי למאכל אדם. בפועל מרבית המזון המעובד מכיל כמות נתרן גבוהה בהרבה ממה שהגוף שלנו צריך.

2 לקרוא ולהבין את את הערכים התזונתיים על האריזה

לא רק כמות הקלוריות קובעת את איכות המזון. ההרכב התזונתי כמכלול חשוב מאד להבנת איכות המוצר ולקביעה האם הוא דל נתרן. נהוג לכנות פריט מזון בתור דל נתרן אם כמת הנתרן נמוכה מ 100 מילגרם נתרן ל 100 מוצר. במציאות של ימנו בה מרבית המזון הוא מעובד גם מוצר של 150 מילגרם נתרן ל 100 גרם מזון תספק אותנו.

אחד המוצרים המוכרים בשנים האחרונות כמזון דל מלח או דל נתרן היא גבינה לבנה דלת מלח של תנובה המכילה 45 מילגרם נתרן לכל 100 גרם . בעוד שמרבית הגבינות הלבנות במקרר מכילות כ 200 מיליגרם גבינה דלת נתרן מכילה כרבע מהכמות. חטיפים מלוחים אגב מכילים כמות נתרן מ 500 מיליגרם לכל 100 גרם ומעלה.

 

3 הכירו את המזונות עתירי הנתרן 

הן נראים תמימים לכאורה אך בפועל מדובר במזונות עתירי נתרן . רשימה חלקית : פיצות , נקניקים , לחם לבן , גבינה צהובה , נקניקיות , קטשופ , רטבים מעובדים לסלט , תערובות תבלינים , טורטיות. מגיעים לקולנוע , רגע חכו עם הפופרוקן במזנון – הוא עתיר נתרן בצורה מפחידה. עדיף להביא מעט פיצוחים טריים . פופקורן הכינו מגרגרים טבעיים בבית. כיום ניתן להשיג לחם דל נתרן של דוקטור מארק או לחם חי דל נתרן (פחות מ 100 מג נתרן )במרכולים רגילים או בפינות הירוקות של רשתות המזון .

4 הכירו את המזונות דלי הנתרן 

הכירו אותם. את המזונות דלי הנתרן שניתן לרכוש כמעט בכל סופר ומרכול. גבינות לבנות טריות , לחם ללא מלח או לחם דל נתרן . סלט ירקות טרי, יוגורט טבעי , טחינה גולמית ,  חזה עוף צלוי , ירקות טריים

5 השתמשו בתבונה בתקציב המלח היומי שלכם 

אדם יכול לצרוך כמות מלח יומית של כ 1500 מיליגרם נתרן. זה מספיק לנו על מנת לאכול טעים , לאכול בבית  , לאכול מחוץ לבית בצורה נבונה והלנות מתפריט עשיר ובריא.  אז מה עושים ? הנה כמה דוגמאות :

הימנעו מצריכת שניצלים מעובדים והדיפו חזה עוף טרי כתחליף

לצמחוניים מומלץ לצרוך פחות מזונות מעובדים המכילים כמות נתרן ממוצע של כ 500 מיליגרם ובמקום לצרוך מזון צמחוני או טבעוני טרי. המחירים בדרך כלל קצת יותר גבוהים ביחס למזון מעובד אבל לשם בבריאות כלי הדם שלך יוצא הרבה יותר יקר

לקבלת קובץ מזונות דלי נתרן צרו קשר עם האתר 

[si-contact-form form='1']

מקורות מידע

http://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/mm6105a3.htm?s_cid=mm6105a3_w

https://www.health.harvard.edu

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *